Lista aktualności Lista aktualności

Czerwone naklejki w lasach Nadleśnictwa Elblag

   W tym tygodniu w lasach Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej pojawiły się czerwone naklejki z informacja jak wezwać pomoc w nagłym wypadku lub gdy zgubimy się w lesie.

 

   Co roku zdażają się sytuacje, w których  ktoś wzywa pomoc lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby. Chcemy aby osoby korzystające z lasu czuły się tu bezpiecznie. Prosimy zwrócić uwagę na czerwoną naklejkę, można na przykład zrobić jej zdjęcie. Później za pośrednictwem podanej poniżej strony internetowej lub aplikacji o takiej samej nazwie łatwiej wrócić do samochodu gdy zgubimy się w lesie.

   Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim wraz z leśnikami z  Lasów Państwowych Nadleśnictwa  Elbląg  wspólnie przygotowali naklejki, które pojawiły się między innymi na:  leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych, wieżach widokowych na całej Mierzei Wiślanej łącznie w 15 miejscach.

Na naklejkach znajdziemy 3 informacje:

 1. Numer telefonu alarmowego 112 na który należy zadzwonić w nagłym wypadku
 2. Pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.3.12.165.g, gdzie:
 3. - 15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (w tym przypadku Gdańsk)
 4. - 02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)
 5. - 3 – Obręb Leśny (w tym przypadku Stegna)
 6. - 12 – Leśnictwo (w tym przypadku Jantar)
 7. - 65 – Oddział
 8. - n - Pododdział
 9. Nazwa nadleśnictwa i leśnictwa oraz numer wydzielenia leśnego.

Jak to działa:

 • Dzwonimy pod numer 112.
 • Podajemy  pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki.
 • Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym.
 • Słuzby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej ( Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ) gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne w którym znajduje się poszkodowany, i jeśli jest taka potrzeba przyjeżdżają na miejsce.

Przedsięwzięcie realizowane przez Policję z Nowego Dworu Gdańskiego i Nadleśnictwo Elbląg  jest traktowane na razie jako pilotażowe. Chcemy sprawdzić czy takie naklejki sprawdzą się w terenie i czy faktycznie okażą się pomocne w poszukiwaniu lub pomocy potrzebującym.