Lista aktualności Lista aktualności

Drewno opałowe - Co warto wiedzieć przed zakupem!

Jak i gdzie kupić drewno?

Jeśli chcemy kupić drewno na własne potrzeby (np. opał) powinniśmy najpierw skontaktować się z właściwym miejscowo leśniczym (kontakty do leśnictw) najlepiej, najbliżej naszego miejsca zamieszkania. To leśniczy jest najlepiej zorientowany, czy ma na stanie lub będzie miał do sprzedaży drewno. Drewno można wykupić bezpośrednio w kancelarii leśniczego lub w biurze nadleśnictwa.

Sprzedaż w leśnictwach ma miejsce w czwartek (w godzinach 7:30- 9:30) natomiast w biurze nadleśnictwa od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biura (po wystawieniu zlecenia przez leśniczego). Najczęściej nabywanym sortymentem jest drewno opałowe (symbol sortymentu S4) w cenie brutto za 1 m3: drewno bukowe 191,88 zł, (drewno liściaste jest droższe od iglastego, ponieważ ma większą gęstość, przez co jest bardziej wydajne opałowo).

Ceny pozostałych sortymentów i regulamin sprzedaży drewna znajduje się pod poniższym linkiem: https://elblag.gdansk.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.YvzngxzP3y0

 

 

Samowyrób, czyli drewno pozyskane kosztem nabywcy!

Jest możliwość zakupu drewna opałowego po niższej cenie. Warunkiem jest wyrobienie we własnym zakresie sortymentów na powierzchni, gdzie wcześniej prowadzono prace związane z pozyskaniem drewna. Jest to tzw. samowyrób. W tym celu należy zwrócić się do leśniczego aby przydzielił powierzchnię, na której będzie można przygotować drewno. W ramach samowyrobu można przygotować drewno opałowe tzw. grubiznę opałową (symbol S4) lub gałęziówkę czyli drobnicę opałową (symbol M2). Przykładowa cena drewna wyrabianego kosztem nabywcy wynosi brutto za 1 m3: drewno bukowe  113,16 zł. Drobnica opałowa (gałęziówka) liściasta kosztuje za 1 m3 brutto: 46,74 zł.

 

Warto wiedzieć - Czy kubik drewna stosowego to tyle samo co metr przestrzenny?

Metr przestrzenny (mp) określa ilość drewna w korze z wolnymi przestrzeniami pomiędzy wałkami drewna.

Metr sześcienny (m3), potocznie zwany kubikiem, określa ilość czystego, pozbawionego kory drewna, mieszczącą się w stosie o wymiarach 1x1x1 m, ale przy założeniu, że pomiędzy poszczególnymi sztukami drewna nie ma żadnych przerw. 1 m3 - kostka litego drewna 1x1x1 m - jest podstawową, oficjalną miarą używaną w ewidencji i przy sprzedaży drewna. Do przeliczeń służą tzw. współczynniki zamienne. A zatem:

 

    1 mp wałków sosnowych x współczynnik zamienny 0,65 = 0,65 m3 drewna sosnowego

    1 m3 wałków sosnowych x współczynnik zamienny 1,54 = 1,54 mp drewna sosbowego

 

Wszelkie pytania prosimy kierować do:

 
Specjalista Służby Leśnej ds. sprzedaży detalicznej i reklamacji drewna
Tel.: 668 210 422