Lista aktualności Lista aktualności

Jedno dziecko – jedno drzewo

5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony przez ONZ w 1972 roku, chwilę wcześniej świętowaliśmy Dzień Dziecka. Dziś chcielibyśmy wyjść do mieszkańców z inicjatywą, która połączy przesłanie obu tych wydarzeń.

https://youtu.be/M3gYWY4U5ng

Wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Elbląg i samorządu elbląskiego obywa się pod hasłem „Jedno dziecko - jedno drzewo”. To pomysł, realizowany wcześniej także w innych miastach, by narodziny dziecka - nowego mieszkańca uczcić posadzeniem drzewa.

W pierwszej odsłonie projektu do udziału zapraszamy rodziców dzieci, którym dziecko urodziło się w 2019 roku i jest zameldowane w Elblągu (według danych Urzędu Stanu Cywilnego UM, w 2019 roku urodziło się 2 663 dzieci).

Rodziców chętnych do udziału w inicjatywie prosimy o przesyłanie kart zgłoszeń na adres e-mail: dos@umelblag.pl w terminie do 30 czerwca 2020 roku.

Karta zgłoszenia oraz regulamin dostępne są poniżej, zamieszczone będą również stronie internetowej Urzędu Miasta Elbląg.

Na podstawie zgłoszeń przygotowany zostanie plan nasadzeń drzew na terenie Elbląga. Lokalizacje uzależnione będą od ilości zgłoszeń które napłyną. W zależności od sytuacji epidemicznej w kraju, w przypadku braku obostrzeń, zakłada się, że rodzice wraz ze swoimi dziećmi z pomocą organizatorów akcji posadzą sadzonki drzew w wyznaczonych miejscach jesienią tego roku. Wszystkie rodziny, które wezmą udział w wydarzeniu otrzymają pamiątkowe certyfikaty.

Celem akcji jest działanie na rzecz środowiska i społeczeństwa. Obok wymiaru przyrodniczego, który zostanie zrealizowany poprzez sadzenie drzew, akcja ma wymiar symboliczny. Każde z posadzonych drzew symbolizuje nowe życie. Sadząc drzewka w ramach projektu rodzice upamiętniają narodziny dziecka. Rosnące drzewa będą świadectwem tego pięknego wydarzenia i będą tworzyć historię dla przyszłych pokoleń, będą towarzyszyły dorastaniu, a potem dorosłemu życiu urodzonych w 2019 roku dzieci. Wydarzenie ma na calu zwrócenie uwagi mieszkańcom miasta na potrzebę ochrony przyrody, na to jak ważnym elementem w życiu ekosystemu są drzewa.

loga

 

Materiały do pobrania