Lista aktualności Lista aktualności

Swiatowy dzień pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ogłoszony przez ONZ.

W Polsce szacuje się, że mamy ponad 450 gatunków pszczół!!!

Większość z nich to samotnice, czyli nie budują społeczności, a same znajdują sobie miejsce do rozrodu i same dbają o własne potomstwo.

Są tez pszczoły socjalne czyli takie, które współżyją z innymi i razem w jednym miejscu wychowują wspólnie swoje potomstwo.

Ich różnorodność jest bardzo duża, duże też jest ich znaczenie dla przyrody i dla człowieka. Są wyspecjalizowane w żywieniu się nektarem kwiatowym i płkiem kwiatów. Dzięki czemu podczas poszukiwania pokarmu zapylają rośliny.

Dbajmy o pszczoły!

 W Lasach Państwowych prowadzone są projekty, których celem jest tworzenie jak najlepszych warunków życia zarówno pszczoły miodnej jak i innych gatunków występujących w stanie naturalnym. Leśnicy coraz częściej wieszają kłody bartne i dzieją barcie, realizowany tez jest projekt w, którym bardzo szczegółowo badane jest ponad 100 leśnych pasiek prowadzonych przez leśników. Dzięki tym badaniom powstaną wytyczne związane z prowadzeniem gospodarki leśnej, których celem będzie zwiększenie bazy pokarmowej dla pszczół i poprawa siedlisk, w których występują.  

W naszym nadleśnictwie także prowadzimy działania wspierające lokalne zapylacze. Zawiesiliśmy 2 kłody bartne, obie się zasiedlone przez rodziny pszczele o które dbamy. Kilka lat temu w sadzie czereśniowym w Kadynach stworzyliśmy tak zwany „hotel da pszczół” i zakupiliśmy pszczoły samotnice, a pod koniec minionego roku dzięki współpracy z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej postawiliśmy kilka nowych „hoteli da pszczół”, miedzy innymi przy siedzibie nadleśnictwa w Elblągu i na dawnej szkółce w lesie w okolicach Kadyn. Na tej szkółce zasialiśmy także łąkę kwietna aby wzbogacić bazę pokarmową pszczół