Lista aktualności Lista aktualności

Zima w lesie

Kto korzysta z pięknej zimowej aury w lesie i wybiera się na spacer do lasu, ten wie, jak w lesie jest ładnie. Po spacerze miło jest usiąść w ciepłym mieszkaniu pod kocem z kubkiem gorącej czekolady albo kawy. W ten sposób z przyjemnością można przetrwać zimę. A jak zwierzęta radzą sobie w takich zimowych warunkach?

- Tak jak ludzie przygotowują się na niesprzyjający czas, tak zwierzęta mają różne sposoby na przetrwanie zimy. Część nie jest w stanie wytrzymać chłodu i nie radzi sobie ze znalezieniem pokarmu, więc przenosi się w cieplejsze rejony globu. Najczęściej w ten sposób zachowują się ptaki czy niektóre owady.

Jednak są też takie zwierzęta, które śmiało radzą sobie zimą w naszym klimacie. Jednym ze sposobów jest gromadzenie pokarmów, robi tak oczywiście wiewiórka, całą jesień nosząc w różne kryjówki smakołyki znalezione w lesie.

- Tak samo zachowują się sójki, zakopując w charakterystycznych miejscach żołędzie, czy też bobry gromadzące pędy drzew i krzewów. Podobnie zachowują się krety, które zbierają dżdżownice, nagryzając je w taki sposób, żeby nie były w stanie uciec, ale też żeby dalej żyły, co pozwala na długie ich przechowywanie.

Część zwierząt funkcjonuje pod śniegiem lub ziemią, gdzie warunki zimowe są dużo mniej odczuwalne. Robią tak najczęściej owadożerne i gryzonie. Warstwa śniegu daje im nie tylko schronienie przed drapieżnikami, ale też izoluje je przed zimnem i wiatrem. Znajdują tam pod kamieniami czy w norkach zimujące inne zwierzęta, jak np. larwy czy poczwarki owadów. Większe ssaki zmieniają nieco zachowanie, wymieniają futro na zimowe: bardziej gęste i o innej barwie.

Duże zwierzęta zbierają się w większe stada, jak np. sarny czy jelenie, albo wybierają inny pokarm, np. z mięsa przestawiają się na spożywanie padliny. Lisy korzystają za to z zimowego przystosowania gryzoni. Nauczyły się nasłuchiwać i rozpoznawać dźwięki wydobywające się spod śniegu, dzięki czemu są w stanie namierzyć gryzonia, a następnie zanurkować za nim w głęboki śnieg.

Wydry też zmieniają tryb życia, latem aktywne są głównie w nocy, a zimą za dnia. Ptaki natomiast wytwarzają większą ilość puchu, stroszą pióra, a zamiast owadów zjadają nasiona różnych roślin lub ich owoce. Są też takie, które nie pogardzą padliną, jak np. znana wszystkim bogatka, chętnie oskubująca w lesie resztki upolowanej lub padłej zwierzyny rozkładającej się w lesie, której nie udało się przetrwać tego trudnego okresu.

Materiał powstał w wyniku współpracy z Elbląską Gazetą Internetową portEl.pl w ramach cyklu "Opowieści z lasu"