Asset Publisher Asset Publisher

Szkolenie kynologiczne

W dniu 13 października 2014 r. na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Elbląg „PRZEBRNO” przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu kynologii łowieckiej.

Szkolenie to wpisuje się zadania postawione OHZ w ustawie Prawo łowieckie. Szkolenie było skierowane do osób zajmujących się prowadzeniem gospodarki łowieckiej w OHZ położonych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Tematem przewodnim było wykorzystanie w praktyce cech psów tropiących. Szkolenie prowadzone było przez leśników z Nadleśnictwa Olsztyn będących doświadczonymi myśliwymi, kynologami, hodowcami rasowych psów myśliwskich i jednocześnie Sędziami Pracy Psów Myśliwskich: P. Gołaszewskiego, W. Paszkiewicza i P. Bednarczyka. Po części teoretycznej, która odbyła się w wiacie BALGA, uczestnicy szkolenia wraz ze swoimi psami przenieśli się do lasu, gdzie na wcześniej założonych ścieżkach tropowych, zostały sprawdzone umiejętności psów pod okiem doświadczonych kynologów prowadzących szkolenie. Wszystkie psy, które przystąpiły do pracy na ścieżkach, bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Świadczy to o dobrym poziomie wykorzystywanych w OHZ psów oraz zaangażowaniu w przygotowaniu ich do pracy przez przewodników.

Poszukiwanie postrzałków zwierzyny to nie tyko obowiązek myśliwego wynikający z przepisów prawa oraz etyki myśliwskiej, ale również mający niemały aspekt ekonomiczny. 

Ośrodki Hodowli Zwierzyny zwane OHZ, są to obwody łowieckie wyłączone z wydzierżawienia w drodze decyzji Ministra właściwego do spraw środowiska i przekazane do prowadzenia gospodarki łowieckiej np. nadleśnictwom. W OHZ, zgodnie z zapisami art. 28 ustawy Prawo łowieckie, oprócz polowania realizowane są cele związane w szczególności z:

- prowadzeniem wzorcowego zagospodarowania łowisk, wdrażaniem nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa,

- prowadzeniem badań naukowych,

- odtwarzana populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących,

- hodowlą rodzimych gatunków zwierząt łownych w celu zasiedlania łowisk,

- hodowlą zwierząt łownych szczególnie pożytecznych w biocenozach leśnych,

- prowadzeniem szkoleń z zakresu łowiectwa.