Asset Publisher Asset Publisher

Osłabiony Bielik - uratowany!

W miniony weekend w okolicy wsi Rubno Wielkie małżeństwo spod Olsztyna natrafiło na osłabionego Bielika, który nie był w stanie podnieść się do lotu.

Długo się nie zastanawiając turyści  owinęli ptaka w koc i zawieźli do leśniczówki Jagodno.  Leśniczy Leśnictwa Jagodno ( Nadleśnictwo Elbląg) pan Jacek Szypiło, przyjął Bielika od zaniepokojonego małżeństwa i zaopiekował się nim.

Następnie skontaktował się z Ośrodkiem Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w miejscowości Jelonki niedaleko Pasłęka. Życzliwi pracownicy azylu chętnie przyjęli poszkodowanego ptaka.

Po wstępnych oględzinach można stwierdzić, że Bielik  prawdopodobnie został poszkodowany w wyniku walki z innym przedstawicielem swojego gatunku. Na jednej nodze ma opuchlizny, a na drugiej uszkodzony szpon. Takie obrażenia poskutkowały brakiem możliwości upolowania zdobyczy. Osłabiony i wycieńczony bielik wylądował w okolicach torów kolei nad zalewowej i tam właśnie natknęli się na niego turyści. Dzięki sprawnemu działaniu turystów, życzliwej pomocy leśniczego i wsparcia pracowników Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt bielik został ocalony.

Aktualnie znajduje się w Jelonkach gdzie pod opieką weterynarza będzie dochodził do zdrowia.

Na terenie Nadleśnictwa Elbląg znajduje się nie mała liczba Bielików. W lasach nadleśnictwa istnieje aż 16 stref ochronnych wokół gniazd ptasich tego gatunku. W takich strefach leśnicy nie wykonują żadnych zabiegów gospodarczych, dzięki czemu ptaki znajdują dogodne warunki do rozmnażania się i życia.

 

Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.